Linux-6.18.2/Documentation/devicetree/bindings/clock/ti,lmk04832.yaml
210 lines
4.7 KiB
YAML
Raw Permalink Normal View History
# SPDX-License-Identifier: (GPL-2.0-only OR BSD-2-Clause)
%YAML 1.2
---
title: Texas Instruments LMK04832 Clock Controller
maintainers:
- Liam Beguin <liambeguin@gmail.com>
description: |
Devicetree binding for the LMK04832, a clock conditioner with JEDEC JESD204B
support. The LMK04832 is pin compatible with the LMK0482x family.
Link to datasheet, https://www.ti.com/lit/ds/symlink/lmk04832.pdf
properties:
compatible:
enum:
- ti,lmk04832
reg:
maxItems: 1
'#address-cells':
const: 1
'#size-cells':
const: 0
'#clock-cells':
const: 1
spi-max-frequency:
maximum: 5000000
clocks:
items:
- description: PLL2 reference clock.
clock-names:
items:
- const: oscin
reset-gpios:
maxItems: 1
ti,spi-4wire-rdbk:
description: |
Select SPI 4wire readback pin configuration.
Available readback pins are,
CLKin_SEL0 0
CLKin_SEL1 1
RESET 2
enum: [0, 1, 2]
default: 1
ti,vco-hz:
description: Optional to set VCO frequency of the PLL in Hertz.
ti,sysref-ddly:
description: SYSREF digital delay value.
minimum: 8
maximum: 8191
default: 8
ti,sysref-mux:
SYSREF Mux configuration.
Available options are,
Normal SYNC 0
Re-clocked 1
SYSREF Pulser 2
SYSREF Continuous 3
enum: [0, 1, 2, 3]
default: 3
ti,sync-mode:
description: SYNC pin configuration.
enum: [0, 1, 2]
default: 1
ti,sysref-pulse-count:
Number of SYSREF pulses to send when SYSREF is not in continuous mode.
enum: [1, 2, 4, 8]
default: 4
patternProperties:
type: object
Child nodes used to configure output clocks.
properties:
reg:
clock output identifier.
minimum: 0
maximum: 13
ti,clkout-fmt:
Clock output format.
Available options are,
Powerdown 0x00
LVDS 0x01
HSDS 6 mA 0x02
HSDS 8 mA 0x03
LVPECL 1600 mV 0x04
LVPECL 2000 mV 0x05
LCPECL 0x06
CML 16 mA 0x07
CML 24 mA 0x08
CML 32 mA 0x09
CMOS (Off/Inverted) 0x0a
CMOS (Normal/Off) 0x0b
CMOS (Inverted/Inverted) 0x0c
CMOS (Inverted/Normal) 0x0d
CMOS (Normal/Inverted) 0x0e
CMOS (Normal/Normal) 0x0f
minimum: 0
maximum: 15
ti,clkout-sysref:
Select SYSREF clock path for output clock.
type: boolean
required:
additionalProperties: false
required:
- compatible
- '#clock-cells'
- clocks
- clock-names
additionalProperties: false
examples:
lmk04832_oscin: oscin {
compatible = "fixed-clock";
#clock-cells = <0>;
clock-frequency = <122880000>;
clock-output-names = "lmk04832-oscin";
};
};
spi {
#address-cells = <1>;
#size-cells = <0>;
lmk04832: clock-controller@0 {
#address-cells = <1>;
#size-cells = <0>;
reg = <0>;
compatible = "ti,lmk04832";